Суббота, 28.12.2024, 01:35
Приветствую Вас Гость | Регистрация | Вход

НПП "Информвнешсервис"

Поиск
Форма входа

Меню сайта

Як правильно оформити працівника на умовах суміщення професій (посад)?

Питання:

Особа приймається на посаду водія та за суміщенням експедитора. Трудовий договір укладається в письмовій формі. У такому разі краще готувати два договори для кожної посади чи можна прописати все в одному? Яким є порядок оформлення працівника у зв'язку із суміщенням?

Відповідь:

Суміщення професій (посад) передбачає разом із виконанням своєї основної роботи, обумовленої трудовим договором, також виконання додаткової роботи за іншою професією (посадою) на тому самому підприємстві за згодою працівника протягом встановленої законодавством тривалості робочого дня. При цьому статтею 105 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачено доплату за виконання робіт у порядку суміщення професій (посад).

Крім КЗпП, порядок та умови суміщення професій (посад) регулюються прийнятою ще 04.12.81постановою Ради Міністрів СРСР № 1145 (у частині, яка не суперечить чинному законодавству України).

З метою уникнення плутанини в поняттях слід також дати визначення такому поняттю, яксумісництво, яке передбачає виконання працівником, крім основної роботи, іншої роботи на умовах трудового договору на тому самому або іншому підприємстві у вільний від основної роботи час.

Згідно з п. 2.14. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються відповідно до найменувань професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій.

У цьому разі введення до штатного розкладу двох окремих посад, передбачених Класифікатором професій ДК 003:2010 (водій і експедитор (або експедитор транспортний) є цілком резонним, оскільки таку посаду, як водій-експедитор, яку нерідко можна бачити в штатному розкладі підприємств, не передбачено Класифікатором професій.

Слід зазначити, що суміщення професій (посад) буде законним за наявності вакантних посад. Якщо ж така вакансія відсутня на підприємстві, доплата за виконання робіт у порядку суміщення професій (посад) неможлива.

Зауважимо, що на відміну від сумісництва, яке передбачає укладення окремого трудового договору,суміщення професій (посад) передбачає виконання додаткової роботи в межах одного трудового договору.

Тому в розглянутому випадку окремий трудовий договір із працівником укладати не потрібно.

Відповідно до ст. 31 КЗпП власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором, тому покладення на працівника обов'язків на умовах суміщення професій (посад) можливе тільки за згодою працівника.

Отже, насамперед працівник пише заяву про прийняття його на роботу на посаду водія. На підставі заяви працівника керівник підприємства видає наказ про прийняття на роботу на посаду водія.

Також працівник подає заяву, якою виражає згоду на виконання додаткової роботи в порядку суміщення професій (посад). На підставі відповідної заяви працівника керівник підприємства видаєнаказ про допуск працівника до роботи на умовах суміщення професій (посад). Цим самим наказом встановлюється доплата за суміщення професій (посад) на підставі статті 105 КЗпП.

Щоб уникнути спорів у майбутньому, важливо від працівника дістати письмову згоду на виконання додаткових робіт у порядку суміщення посад, а також ознайомити працівника з наказом під розпис.

Запис до трудової книжки про роботу на умовах суміщення професій (посад) вносити не потрібно, оскільки це не передбачено Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.

Зазначимо, що введення суміщення посад можливе у зв'язку зі зміною істотних умов праці внаслідок змін в організації виробництва та праці, і така обставина регулюється ч. 3 ст. 32 КЗпП, згідно з якою про подібні зміни працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

У такому разі також необхідно отримати згоду працівника.

Про введення на робочому місці суміщення посад керівник видає відповідний наказ. Після закінчення двох місяців на працівника покладають додаткові обов'язки в порядку суміщення професій (посад).

У разі відмови від виконання додаткових робіт керівник звільняє працівника відповідно до ст. 36 КЗпП (на підставі відмови працівника від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці).

Незважаючи на те що ст. 105 КЗпП передбачає доплату за виконання робіт у порядку суміщення професій (посад), на підставі домовленості між працівником і роботодавцем керівник підприємства може видати наказ про прийняття на роботу в порядку суміщення посад без доплати. У цьому разі видається один наказ, у якому зазначається, наприклад, про прийняття працівника на посаду водія зі суміщенням посади експедитора.