Суббота, 28.12.2024, 01:57
Приветствую Вас Гость | Регистрация | Вход

НПП "Информвнешсервис"

Поиск
Форма входа

Меню сайта

Питьевая вода на предприятии: учет-2015

Наближаються спекотні дні, і роботодавець змушений подбати не лише про відпустки, а й про забезпечення питною водою працівників. Звісно, ідеться не про "працеохоронний" процес, а про звичайнісінькі офісні потреби. До речі, це питання досить жваво обговорюється не тільки напередодні літа, а й у зв'язку зі зміною підходу до включення подібних витрат до складу податкових. Тож і ми поговоримо про це в статті.


Насамперед варто нагадати, що згідно зі ст. 4 Закону № 4004 громадяни, зокрема, мають право на безпечні для здоров'я та життя харчові продукти, питну воду. І це зобов'язані забезпечити підприємства, установи організації, тобто роботодавці.

Однак, попри такий обов'язок, до 1 січня 2015 року було не так просто довести, що придбання питної води для працівників підприємства пов'язано з господарською діяльністю та включається до складу податкових витрат. Перепоною на цьому тернистому шляху були, зокрема, лист ДПАУ від 28.10.2008 р. № 484/4/17-0713 та лист Держгірпромнагляду від 26.07.2010 р. № 1/02-11.2-9/3.1/5128, зміст яких зводиться до відсутності зв'язку з господарською діяльністю таких витрат, а отже податковим витратам – зась. Звідси, виходячи з норм абз. 2 п. 198.3 ПКУ, виникала загроза й податковому кредиту з ПДВ.

З 1 січня 2015 року все змінилось. Тож про все й по черзі.

Бухгалтерський облік

Почнемо з бухгалтерського обліку, оскільки він є основним підґрунтям для податкового обліку. Традиційно придбану питну воду для працівників підприємства доцільно класифікують як запаси (п. 4 П(С)БО 9 "Запаси") з відповідним обліком субрахунку 209 "Інші матеріали".

Оскільки в цій статті мова йде про забезпечення працівників питною водою, що не пов'язане з охороною праці, то витрати на придбання такої води включаються, зокрема, до складу :

• загальновиробничих витрат (п. 15 П(С)БО 16). Кореспонденція: Дт 91 та Кт 209;

• адміністративних витрат (п. 18 П(С)БО 16). Кореспонденція: Дт 92 та Кт 209;

• витрат на збут (п. 19 П(С)БО 16). Кореспонденція: Дт 93 та Кт 209;

• інших витрат операційної діяльності (п. 20 П(С)БО 16) Кореспонденція: Дт 94 та Кт 209 тощо.

Водночас підприємства зазвичай, крім питної води, купують або беруть в оренду засоби для її зберігання та розливу (кулери, диспенсери, помпи тощо). Вартість придбання таких засобів, залежно від вартісного критерію та терміну використання, у бухгалтерському обліку відображається в складі основних засобів (рахунок 10), МНМА (субрахунок 112), МШП (рахунок 22).

Якщо ж зазначені вище засоби взято в оренду, то їх обліковують на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи".

Орендна плата включатиметься до складу відповідних витрат (загальновиробничих, адміністративних тощо).

Податок на прибуток

Стосовно витрат на придбання власне води та сплати орендної плати за користування кулером, диспенсером тощо зараз ПКУ не містить жодних обмежень. Не передбачає й коригування фінансового результату на такі витрати ст. 138 ПКУ. Тож у цій частині висновок однозначний – можна. І жодних заперечень з цього приводу фіскали не висловили.

Водночас якщо підприємство має профком, то придбання води можливе з допомогою такої організації за умови внесення нею відповідної статті витрат до кошторису.

А от якщо придбати у власність кулер, диспенсер тощо як МНМА чи основні засоби, тут, враховуючипп. 14.1.138 ПКУ, доведеться доводити зв'язок із господарською діяльністю. І як свідчить практика попередніх років, це неможливо. Навіть представники Феміди в таких випадках ставали на бік фіскалів.

Так, для платників податку, у яких річний дохід перевищує 20 млн. грн., п. 138.2 ПКУ вимагає коригування в податковому обліку фінансового результату з урахуванням того, що пп. 138.3.2 ПКУ не дозволяє амортизувати в податковому обліку основні засоби, які не використовуються в господарській діяльності платника податку. Водночас тих, хто не "досяг" 20 млн. грн., пп. 14.1.138 ПКУ всеодно робить заручниками господарської діяльности.

І в цьому випадку, на думку "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН", розраховувати на лояльність контролерів не варто. Підкреслимо: найкращий варіант у цій ситуації – оренда.

ПДВ

Відповідно до п. 198.1 та п. 198.3 ПКУ будь-яке придбання може бути включено до складу податкового кредиту за умови його використання в оподатковуваних операціях господарської діяльності та реєстрації постачальником податкової накладної в ЄРПН (п. 198.6 та пп. 201.10 ПКУ). Про "замінники" податкової накладної не йдеться. Однак, зважаючи на те, що раніше податківці не вважали придбання води господарською діяльністю, підприємство, на думку "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН", не має права на податковий кредит. Звичайно, сміливці можуть, посилаючись на норми ст. 4 Закону № 4004 таДСанПіН 2.2.4-171-10, а також висновок санітарно - епідеміологічної служби про непридатність для пиття водопровідної води, доводити зв'язок із господарською діяльністю – це право платника податків. При цьому не останню роль відіграє "ціна питання", яка врешті-решт і стане відповіддю на запитання "Чи варто?".

Можна також заручитись індивідуальною податковою консультацією.

Проте поки що можемо запропонувати інший вихід: відповідно до п. 9 П(С)БО 9 включити суму ПДВ з придбаної води до її первісної вартості, яка згодом потрапить до витрат, у т. ч. і податкових. Можна також обирати постачальника, який не є платником ПДВ.

Варто зазначити, що з кулером чи диспенсером останній варіант не пройде, тож право на податковий кредит відсутнє.

Для тих, хто на сьогоднішній день не користується податковим кредитом, у разі придбання води для офісу чи кулера нагадаємо, що з 1 липня 2015 року доведеться включати такі податкові накладні до складу податкового кредиту з ПДВ і нараховувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної п. 189.1 ПКУ, та складати не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду з типом причини "13 – Використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності" і реєструвати в ЄРПН в установлені терміни (п. 198.5 ПКУ).

ПДФО, військовий збір і ЄСВ

На думку контролерів (див. запитання-відповідь з розділу 103.02 ресурсу База податкових знань("ЗІР")), витрати, зокрема, на придбання питної води для працівників і відвідувачів офісу за рахунок підприємства не можуть розглядатися як об'єкт оподаткування ПДФО. Водночас, оскільки об'єктом оподаткування військовим збором тепер є всі доходи, визначені ст. 163 ПКУ (як і ПДФО), то придбання води за рахунок роботодавця не оподатковується й військовим збором.

При цьому, оскільки немає факту одержання води конкретним платником податку, а також враховуючи норми Інструкції № 5 та Інструкції № 455, відсутній і об'єкт для бази оподаткування ЄСВ.

Варто також зауважити, що не буде об'єкта оподаткування ЄСВ, ПДФО та військовим збором і в разі придбання води за рахунок профспілок.

Понравилась статья ? Узнайте подробнее о специальных условиях подписки на издание "Бухгалтер и Закон"