З умовами застосування понижуючого коефіцієнта ЄСВ страхувальниками ми знайомили читачів в матеріалах "Критерії для зниження ставки ЄСВ по-новому" (№ 11 за 2015 рік), "Практика застосування понижуючого коефіцієнта для сплати ЄСВ" (№ 15 за 2015 рік), "Ви запитували на вебінарі: понижуючий коефіцієнт до ставок ЄСВ" (№ 17 – 18 за 2015 рік). Перш ніж перейти до заповнення форми Д4, нагадаємо основні критерії та правила застосування понижуючого коефіцієнта ЄСВ, які нам також будуть потрібні для заповнення звіту.
Понижуючий коефіцієнт ЄСВ: критерії та правила застосування
Відповідно до п. 95 розд. VІІІ Закону про ЄСВ страхувальники у звітному періоді можуть застосувати понижуючий коефіцієнт ЄСВ, якщо одночасно виконуються такі три умови:
1) база нарахування ЄСВ в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилася на 20 і більше %порівняно з середньомісячною базою нарахування ЄСВ платника за 2014 рік у розрахунку на одну застраховану особу;
2) після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;
3) кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховано виплати, не перевищує 200 % середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік. Ця вимога не стосується платників ЄСВ – підприємців, фізосіб, які забезпечують себе роботою самостійно та фізосіб, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору/контракту.
Понижуючий коефіцієнт ЄСВ застосовується у разі нарахування:
• заробітної плати (до ставок ЄСВ 36,76 % – 49,7 %, 36,3 %, 45,96 %, 33,2 %);
• винагороди за цивільно-правовими договорами (до ставки 34,7 %);
• оплати перших п’яти днів непрацездатності за рахунок роботодавця та допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок Фонду (до ставки 33,2 %);
• допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами (до ставки 33,2 %).
Понижуючий коефіцієнт ЄСВ: розрахункові нюанси
1. Коефіцієнт обчислюється страхувальниками щомісячно. Тобто залежно від бази нарахування за звітний місяць розмір коефіцієнта може змінюватись.
2. Якщо в результаті розрахунку коефіцієнта його значення складає менше, ніж 0,4, то платник застосовує коефіцієнт 0,4.
3. Понижуючий коефіцієнт та розмір ЄСВ зазначаються з трьома знаками після коми.
Заповнення форми Д4 звіту з ЄСВ із застосуванням понижуючого коефіцієнта
Як у новій звітності з ЄСВ відображатиметься застосування коефіцієнта, ми розглядали в матеріалі "ЄСВ: нова форма звіту Д4" (№ 19 за 2015 рік). Нагадаємо, що найбільше коефіцієнтні зміни торкнулися таблиці 1, а саме:
• в заголовній частині необхідно відобразити використання коефіцієнта у звітному періоді, його розмір та показники за 2014 рік, що використовуються під час розрахунку коефіцієнта;
• в табличній частині у відповідних рядках потрібно відобразити суму нарахованого ЄСВ із застосуванням коефіцієнта.
Крім того, оскільки в оновленій таблиці 6 також має зазначатись сума нарахованого ЄСВ, то така сума ЄСВ відображатиметься з застосуванням коефіцієнта.