Відповідь
Передусім треба зафіксувати факт помилки бухгалтерською довідкою із зазначенням змісту помилки, суми та кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку (п. 4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88, та п. 9 Методичних рекомендацій щодо застосування регістрів бухгалтерського обліку, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2000 р. № 356).
На підставі зазначеного документа в бухгалтерському обліку необхідно здійснити відповідні коригування в бік збільшення/зменшення нарахування заробітної плати.
При цьому виникає необхідність коригування ЄСВ, ПДФО та податку на прибуток, що потребує внесення змін не тільки до бухобліку, а й до такої звітності:
- звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів - подаються Міндоходів необхідні скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу та одночасно початкові документи із зазначеними правильними відомостями на одну застраховану особу разом з пояснювальною запискою щодо зміни відомостей (п. 5.2 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 454);
- форми № 1ДФ - подається Уточнюючий податковий розрахунок (р. IV Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міндоходів від 21.01.2014 р. № 49);
- декларації з податку на прибуток - подається уточнююча декларація або виправляється помилка в декларації за поточний звітний період з урахуванням вимог ст. 50 ПКУ;
- фінансової звітності (Балансу та звіту про власний капітал) - коригується сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) (п. 4 П(С)БО 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах", затвердженого наказом Мінфіну від 28.05.99 р. № 137, та лист Мінфіну від 17.07.2013 р. № 31-08410-07-29/21303).
Звертаємо увагу, що помилка, виявлена при нарахуванні заробітної плати та пов'язаних з нею податків, має безпосередній вплив на нерозподілений прибуток (непокритий збиток).
Експертна рада
Резюме:
Скласти бухгалтерську довідку із зазначенням змісту помилки, суми та кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку та внести відповідні зміни до фінансової і податкової звітності.